ТОП НОВИН

На Волині немає майстрів, - художник-аматор

Україна дуже багата на свої культурні традиції. Наша країна славиться своїм самобутнім мистецтвом, яким захоплюється весь світ. Захоплюються в Україні та за її межами й петриківським розписом, який навіть увійшов до світової спадщини людства. Нажаль петриківкою, або ж петриківським розписом мало хто займається. Хоч цей вид малярства поширився ще з 17-го століття. Насправді ж малюнки у петриківському стилі зараз можна назвати також національним стилем.

 

 

Колись петриківський розпис був своєрідним оберегом, тому ним прикрашали вікна, двері будинків навіть одяг і той розмальовували, бо вірили, що у малюнку живе духовна містична сила. Зараз же за допомогою цієї техніки малюють картини, прикрашають різноманітні прикраси, побутові речі та багато чого іншого. У Луцьку нам теж вдалося знайти молоду майстриню, яка тільки навчається цього ремесла, але радо погодилася розповісти про своє заняття. Звати її Світлана Килюх, вона студентка СНУ ім. Лесі Українки. В університеті вивчає культурологію, мабуть тому і зацікавилася петриківкою.

 

Дівчина розмальовує дерев’яні дощечки у петриківському стилі. Каже займається цим півроку, але у майбутньому хоче стати справжнім майстром, яких, на жаль, практично немає на Волині. Жаліється, що все доводиться дізнаватися самій, бо немає людини, яка б могла показати як все малюється, поділитися досвідом.

 

 

Почала ж Світлана малювати у техніці петриківського розпису ще з сьомого класу, де в будинку культури в Кузнецовську Рівненської області (звідки вона родом) на гуртку малювання вчителька розповідала про це мистецтво. І тільки через багато років дівчина справді цим зацікавилася. Адже дивлячись на виставки в музеї університету їй захотілося зробити щось своє. Одна із викладачів дівчини підтримала її ідею, та навіть допомогла виставити свої роботи. Також студентка писала наукову роботу на цю тему. Каже, коли шукала матеріал, дізналася, що на Волині мистецтва петриківки як такого майже немає. В інших районах України воно дуже розвинене навіть деякі майстри роблять свої персональні виставки у різних країнах світу.

 

 

«Дуже хотіла б стати справжнім майстром, і щоб поширювали це мистецтво. Адже у справжніх майстрів малювати виходить швидко, красиво та вишукано. Насправді ж треба, аби були викладачі, які вчили б дітей, та й усіх бажаючих, адже це наше, українське», - ділиться Світлана.

 

Батьки ж дівчини не очікували, що їх дитина почне серйозно цікавитися малюванням після стількох років. Але зараз навіть передають дощечки та заохочують дочку до творчості.

 

 

«Дощечки купую зазвичай на ринку. Також це може бути і звичайна кухонна. Для роботи я використовую фарбу гуаш, кажуть, що це повинна бути саме гуаш, адже фарба має бути густою. А вже готову роботу покриваю лаком, щоб вона довше зберігалася», - розповідає дівчина.

 

 

Аби розписати одну дощечку в середньому витрачає 100 гривень – все залежить від матеріалів, та десь півтора тижні, адже все робить у вільний від навчання час. Що правда поки Світлана малює звичайними пензликами, а не з котячої шерсті, як професіонали, а вони, до слова, коштують не дешево, хіба робити самому. Варто зауважити, що зараз популярними є також прикраси, розмальовані петриківським розписом. Однак дівчина зауважує, ідея розписувати прикраси дуже цікава, але не практична, бо при носінні фарба стирається. Тому зараз їй подобаються більше дощечки.

 

У планах Світлани – намалювати великого метелика на всю дощечку. Можливо вона її комусь подарує, і це буде дуже оригінальний подарунок. Однак щодо майбутньої роботи зауважує: «У петриківському розписі є поєднання двох кольорів, коли бачимо плавний перехід із одного кольору в інший. Також використовуються різні фантастичні квіти, тварини, цікаві птахи. Все залежить від фантазії художника, адже цей розпис вважається вільним».

 

 

 

Поки дівчина має небагато робіт, які зберігаються в дома. Зараз завершує розписувати дощечку, яку подарує викладачці, яка й наштовхнула на творчість. Щодо своєї майбутньої творчості каже, головне мати час та бажання, можливо колись і буде  продавати свої роботи, тим самим вдосконалюючи свої вміння, та радуючи людей українським мистецтвом, але зараз це поки захоплення. А позитив у тому, що Світлані тепер не треба вигадувати що ж подарувати друзям у день народження.

 

Підготувала Юлія СТАСЮК

поділитись у соціальній мережі: