ТОП НОВИН

Що несе в собі вишиванка?

Кожен щирий українець має у своєму гардеробі вишиванку. Сорочка прикрашена різним орнаментом та візерунками. Однак не кожен знає що ж символізує той чи інший малюнок. Адже ще з давніх давен майстриня, вишиваючи сорочку зображала на ній певний зміст. Таким чином вишиванка ставала оберегом. А на деяких вишиванках було зображене ціле людське життя від народження до смерті.

 

Світосприйняття людей втілились у візерунках. Так, символіка Води, Сонця, Землі переважає у вишивках гуцулів і слобожан, волинян і буковинців, бойків і подолян. Бо для нашого народу ці поняття були святі.

 

Вважається для того, щоб читати народні візерунки-символи потрібно знати історію, філософію, фольклор та етнографію народу.

Калину вважають деревом українського роду. Колись її пов'язували з народженням Всесвіту, вогненної трійці: Сонця, Місяця і Зорі. Окільки ягоди калини червоні, то вони стали символом крові та невмирущого роду.

 

Мотиви дуба і калини найчастіше зустрічаються на парубочих сорочках і поєднують у собі символи сили і краси. Дуб – священне дерево, що уособлювало Перуна, бога сонячної чоловічої енергії, розвитку, життя.

Символіка винограду на вишиванках розкриває радість і красу створення сім'ї. Сад-виноград – це життєва нива, на якій чоловік є сіячем, а жінка має обов'язок ростити й плекати дерево роду.

З давніх-давен на Україні святили мак, вірили, що він має чарівну силу, яка захищає від усякого зла. А ще вірили, що поле після битви навесні вкривається маками. Ця квітка несе в собі незнищенну пам'ять роду.

Дівчата, в сім'ї яких був загиблий, з любов'ю і сумом вишивали узори маку на сорочках, а на голови клали віночки з семи маків, присягаючи цим зберегти й продовжити свій рід.

Таємницю життя приховує квітка лілії. В легендах вона є символом дівочих чарів, чистоти та цноти. А вишита лілія допоможе розгадати таємницю тих чарів.

 

Крім квітки, невід'ємною частиною цього орнаменту є листок і пуп'янок, що складають нерозривну композицію триєдності. У ній закладено народження, розвиток та безперервність життя.

В орнаменті лілію доповнює знак, що нагадує собою хрест. Вважається, що цей знак благословляє пару на утворення сім'ї.

 

Ружі – поширений візерунок на сорочках і рушниках багатьох областей України. Цей мотив вважається не дуже давнім, а деякі дослідники твердять, що зображення цієї квітки було запозичене, ба навіть бездумно перенесене з банальних фабричних зразків. Варто зазначити, що ружа - улюблена квітка українців, її дбайливо плекали під вікнами хати, адже квітка ця нагадує Сонце.

Вишивка з ружами укладалася за законами рослинного орнаменту, що означало безперервний сонячний рух з вічним оновленням.

 

Узори, що нагадують листя хмелю відносяться до молодіжної символіки. Крім центральної України, вона поширена на Поділлі та Волині. «Хміль» дуже близький до символіки води й винограду, бо несе в собі значення розвитку, молодого буяння та любові.

На подолику сорочки зазвичай вишивали узор, який створював кола оберегу.

Вся українська вишивка позначена знаками Води і Сонця. Сонце часто зображується восьмипелюстковою розеткою чи квіткою, а знак Води нагадує згорнутого вужа. Дві стихії, що утворили земне життя, материнську і вогненну батьківську енергії.

\

Зірки, розкидані по рукаві і зібрані в геометричний орнамент, - це уявлення про структуру Всесвіту.

 

На волинській сорочці укладено весь філософський, моральний і етичний космос української жінки. Тут і квіточки-берегиньки, і пташечки, і лілії, як знаки шлюбу та роду.

Отже, сміло беріть свою чи бабусину вишиванку і починайте читати її символи. Після чого з гордістю одягайте сорочку, знаючи що це національний оберіг вас та вашого народу.

 

За матеріалами www.hllab.dp.ua

поділитись у соціальній мережі: